Fotografavimas mobiliuoju tamsoje: ISO nukariavo megapikselius

Ar atsimenate, kaip visai neseniai mobiliųjų telefonų gamintojai daugiausiai reklamavo vieną ir pagrindinį techninį kamerų parametrą – megapikselius? Taigi atėjo nauja mada – kameros jautrumas tamsoje arba parametras, nusakomas raidėmis ISO.

Iki šiol pagrindinis mobiliųjų telefonų gamintojų rinkodarinis triukas reklamuojant jų kameras buvo megapikselių skaičius. Tačiau ši išraiška turi du pagrindinius trūkumus – į mažytį telefono sensorių prištampuoti milijonai pikselių yra tokie maži, kad tamsoje tampa praktiškai akli, taip pat, optiniai kamerų lęšiukai negali patenkinti tokios smulkios skiriamosios gebos, todėl megapikselių skaičius jau seniai negarantuoja ypač geros nuotraukų kokybės.
Jei kas ginčytųsi su pastaruoju teiginiu, patikslinsiu – gražios dešimčių megapikselių nuotraukos, darytos išmaniaisiais, įmanomos tik esant labai geram apšvietimui.
Įvertinę šį trūkumą ir norėdami suteikti pirkėjams galimybę fotografuoti dažniau pasitaikančiose sąlygose, kaip kad apsiniaukusią dieną ar prieblandoje, gamintojai atsigręžė į telefono kameros universalumą. Tai tapo pasiekiama didinant šviesai jautrius pikselius, tačiau jų į sensoriaus plotą telpa mažiau. Dėl šios priežasties pastaruoju metu megapikselių skaičius telefonų kamerose ženkliai krito iki 8–16 MP. Jeigu nuotrauka tamsi ir pilna elektroninio „triukšmo“, iš jos jokios naudos, net tuo atveju, jei ji yra 41 megapikselio. Būtent todėl iPhone modeliai turi ypatybę fiksuoti gražias nuotraukas – jie komplektuojami iš mažiau, bet plotu didesnių šviesai jautrių elementų.

Kas yra ISO ir kodėl šios raidės yra svarbios?

Pamenate juostinius fotoaparatus ir jų juosteles su jautrumą nusakančiomis raidėmis ISO? ISO100 – saulėtai dienai, ISO1600 – nuotraukoms namuose. Šis principas yra perkeltas į skaitmeninę fotografiją ir jo reikšmė išlieka tokia pati. Jaunesniesiems, nepažinusiems juostinės fotografijos, pateiksiu mikrofono ir silpno garso analogą. Jei įrašinėjame didelį garsą, jis puikiai išsaugomas, visai kaip nuotraukos saulėtą dieną, bet vos tik mikrofonas ima įrašinėti labai silpną garsą – išgirstame daug foninio triukšmo ir kokybė tampa labai žema. Būtent todėl skaitmeninių nuotraukų kokybė labai krenta esant nepakankamam apšvietimui.
ISO raidės skaitmeninėje fotografijoje nusako elektroninį vaizdo pašviesinimą. Kuo labiau didinsime šį skaičių, tuo vaizdas bus šviesesnis, tačiau peržengus sensoriaus jautrumo ribą, dėl elektroninio triukšmo nuotraukos kokybė ims kristi. Būtent šios jautrumo ribos ir ėmėsi kūrėjai, kad esant kuo aukštesniam ISO skaičiui vaizdas mobiliojo ekrane išliktų „švarus“ ir šviesesnis nei mato mūsų akys. Šviesai jautrių pikselių (fotoelementų) didinimas yra svarbiausias žingsnis norint padidinti kameros jautrumą prieblandoje. Jeigu anksčiau mobiliojo telefono kameros nustatymuose maksimalus ISO skaičius buvo 800 ir nuotraukos buvo beveik nepanaudojamos, dabar jis gali siekti ir 3200, o vaizdas atrodys ne prasčiau nei prieš kelis metus ribą siekęs 800 ISO.

Labai prastomis apšvietimo sąlygomis atlikau dviejų skirtingų gamintojų telefonų nuotraukų testą. Jis puikiai iliustruoja kaip esant vienodiems nustatymams, skirtingas megapikselių skaičius įtakoja vaizdo kokybę.

Dviejų skirtingų telefonų gamintojų nuotraukų palyginimas. Vaizdo grūdėtumas (triukšmai) ypač išryškėja danguje.

Pirmoji – 23 Megapikselių nuotraukos detalė su ISO800 nustatymu.

Antroji – 12 Megapikselių nuotraukos detalė atlikta taip pat ISO800 nustatymu.

Akivaizdu, kad mažiau megapikselių turintis telefonas dešinėje, prieblandoje fotografuoja šviesiau ir jo vaizdo kokybė daug švaresnė.

Jeigu jums svarbi telefono nuotraukų kokybė, mano patarimas – renkantis fotografuojantį telefoną labiau atsižvelgti į jo nuotraukų kokybę esant žemesniam apšvietimo lygiui (angl. low-light), o tik po to į megapikselius. Internetas pilnas telefonų apžvalgų, palyginimų ir žemo apšvietimo testų, padėsiančių išsirinkti geriausią iš favoritų.

Apibendrinimui – puikaus apšvietimo sąlygomis visų telefonų kameros fotografuoja gerai. Tačiau žvelgiant praktiškai, vartotojas dažniau fotografuoja apsiniaukusią dieną ar vakare patalpoje, kur šviesa nėra tinkama gražioms nuotraukoms. O fotografuojantiems „rankiniu“ režimu priminsiu, kad dienos metu ISO nustatymą rekomenduojama palikti kaip įmanoma žemesnį – nuotraukos bus labai raiškios. Naudodamiesi ISO naktį pašviesinsite vaizdą, tačiau sekite, kad jis netaptų per daug „grūdėtas“ arba, kitaip tariant, „triukšmingas“.

Gero fotografavimo!